Opravdu mnoho lidí má strach z nového koronaviru a proto hledají nejspolehlivější ochranu proti novému typu koronaviru Sars-CoV-2. Existuje však účinné ochranné opatření? Je dostatečnou ochrannou pomůckou respirační rouška nebo je potřeba respirátor s ochranou FFP3.

Respirační rouška chrání okolí před nakaženým člověkem více, než zdravého člověka co ji nosí jen z obavy, aby koronavirus nedostal. Ale pozor – papírová rouška po pár minutách dýchání vlhne a začíná propouštět. Druh ochrany to je, ale rozhodně není 100%. Naopak respirátor je účinná preventivní ochrana. Respirátor zabraňuje tomu, aby zdravý člověk vdechoval viry, bakterie a jiné škodlivé látky. Respirátor nás dokonce ochrání i proti prachu, nečistotám, ale také proti bakteriím a virům (včetně koronaviru). A proto je důležité říci, že ani nejlepší respirační rouška se nevyrovná nejslabšímu respirátoru. Ideální pro koronavirus jsou filtrační třídy FFP3, FFP2.

Důležité je však zmínit, že právě nejúčinnější respirátor FFP3, který jako jediný chrání před koronaviry je aktuálně nedostatkové zboží a není prakticky možné jej zakoupit. Opravdu důležitý však není pro běžně uživatele, ale právě pro zdravotnický personál, který se s nakaženými setkává a je tak v opravdovém ohrožení. Samotná doba fungování ochrany je cca. 50 hodin. poté i nejlepší respirátory přestávají fungovat na 100 %.

V souvislosti s epidemií koronaviru je vhodné, aby respirátor nosili hlavně jedinci se sníženou imunitou, ale také senioři nebo malé děti. A proto stojí za zvážení, abychom s respirátorem předešli tak závažnému onemocnění jako je koronavirus. Chraňme sebe i okolí a nebuďme lhostejní.

zdroj koronavirus-respirator.cz